Przełęcz nad Łapszanką

Dziś prezentuję kolejne miejsce na Polskim Spiszu, warte odwiedzenia ze względu na walory widokowe. Przełęcz nad Łapszanką (943 m n.p.m) jest położona po polskiej stronie Magury Spiskiej, w grzbiecie biegnącym na północ od Rzepiska, najwyższego szczytu tego pasma. Można tam dojechać z Jurgowa albo z Łapsz Wyżnych.

Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Tatr Bielskich i Wysokich. Na wschodzie widać w całej okazałości główny grzbiet Tatr Bielskich kulminujący w Hawraniu. Zza niego wystają szczyty Tatr Wysokich – masyw Łomnicy i Lodowego Szczytu. Dalej, na zachód, widać szczyty Tatr Wysokich wznoszące się w otoczeniu Doliny Białki. Całkiem po prawej stronie, w oddali Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem, Czerwonymi Wierchami, Giewontem.

To co czyni widok z tego miejsca szczególnym to także fakt, że jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie można zobaczyć Tatry i ich okolice niemal nieskażone cywilizacją. Na przedpolu Tatr rozciąga się rozległy, lesisty masyw Magury Spiskiej a najbliższe wioski schowane są w dolinach. Rejon ten stanowi bardzo ważny korytarz ekologiczny umożliwiający wędrówki zwierząt, między innymi niedźwiedzi, pomiędzy Tatrami a Pieninami i Beskidem Sądeckim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *