No Trace Tatra

Kilka dni temu zakończył się pierwszy etap projektu „No Trace Tatra” organizowanego przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Instytutem Marka Kamińskiego. W  ramach tego projektu Marek przewędrował blisko 200 km wokół Tatr. Wędrówka trwała 8 dni.  Nie chodziło o rekord, choć w skali wycieczek jakie odbywają tatrzańscy turyści trasa była imponująca. Celem było pokazanie Tatr z  różnych perspektyw, zwrócenie uwagi na problemy istnejące na styku przyrody i cywilizacji oraz promocja świadomej i odpowiedzialnej turystyki, która zostawia jak najmniejszy ślad w przyrodzie. W trakcie wędrówki Marek spotkał się z ponad dwudziestona osobami, ekspertami z różnych dziedzin związanych z Tatrami i Podtatrzem – przyrodnikami, etnografami, ratownikami.

Miałem przyjemność brać udział w przygotowaniu trasy przejścia i wsparciu merytorycznym wyprawy a także towarzyszyć Markowi w wędrówce z Doliny Kieżmarskiej do Doliny Jaworowej. Był to dla mnie bardzo inspirujący i rozwojowy projekt. Kiedyś, jeszcze w czasie kursu przewodnickiego, sam myślałem o podobnej wycieczce, ale jakoś nie starczyło motywacji. Teraz mogłem spojrzeć na tą trasę na nowo -bogatszy o kilka lat doświadczenia, odwiedzić miejsca, w ktorych rzadziej się bywa i odkryć wiele nowych tematów.

Pokłosiem wędrówki ma być książka i fim. Planowana jest też zimowa wyprawa dookoła Tatr. Mam nadzieję, żę projekt zainsipuje turystów do podobnych wycieczek, do zmiany nastawienia – ze zdobywczego, na bardziej poznawcze i do stosowania w praktyce zasad Leave no Trace. Obiecuję informować na bieżąco o tym projekcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *